Stefan Steller „MOJE WĘDROWANIE…” – akwarele i rysunki

6 lipca br. dokonaliśmy uroczystego otwarcia wystawy prac Stefana Stellera pt.:”MOJE WĘDROWANIE…”. Prace, które udostępniła rodzina artysty, obejmują twórczość z różnych okresów życia Stefana Stellera – architekta z malarską pasją. Ukazują piękno ukochanych Beskidów, egzotykę bliskowschodnich krajów, takich jak Libia, Syria, w których miał okazję pracować zawodowo. Na wernisażu obecna była rodzina; żona – Marzena Steller, córka – Anita Steller-Duda, wnuczki – Dominika i Lilka oraz liczna publiczność. Miłym i wzruszającym akcentem był występ fortepianowy Dominiki, która zaprezentowała utwory, które grała dla dziadka pod koniec jego życia. Natomiast dzięki opowieściom p. Anity mogliśmy poznać artystę od jego prywatnej, rodzinnej strony. Dziękujemy za to piękne spotkanie i zapraszamy do zwiedzania! Wystawa gościć będzie w naszym Muzeum do końca 2019 roku.

Stefan Steller był synem nestora śląskiej grafiki, pochodzącego z Ustronia Pawła Stellera. Chociaż wybrał zawód architekta, to malarstwo pozostawało zawsze jego wielką miłością i pasją – odziedziczoną po ojcu i początkowo pod jego okiem rozwijaną. W Muzeum Zbiory Marii Skalickiej można oglądać do końca 2019 roku jego prace – akwarele i rysunki prezentowane na wystawie p.t. „Moje wędrowanie…”. To już druga wystawa twórczości tego artysty prezentowana w muzeum na ustrońskich Brzegach. Pierwsza, „Ikony i arabskie impresje” Stefana Stellera, miała miejsce w 2010 roku.

Przy okazji wernisażu wystawy Stefana Stellera do stałej ekspozycji Zbiorów Marii Skalickiej powróciły grafiki Pawła Stellera, odświeżone dzięki nowym ramom i pas-partu. Nowa stała wystawa jego twórczości prezentuje portrety (m.in. z nagrodzonej na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 r. teki „Typy polskie”), również te do tej pory nie wystawiane.

Zachęcamy do wizyty i zapoznania się z twórczością obu artystów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *