ALGRAFIA

 

Prezentowany na wystawie jest cykl Na plaży, składający się z 25 grafik wykonanych przez młodą artystkę NATALIĘ KLĘCZAR w technice algrafii w formacie A6. Inspiracją do powstania grafik stała się dla niej obserwacja natury, jednak w procesie badania formy graficznej dominował przypadek (np. swobodnie rozlewane plamy tuszu). Zastosowana metoda oparta na wykorzystaniu przypadku służyła budowaniu obrazu graficznego charakteryzującego się daleko posuniętą deformacją i ekspresją. Bohaterowie zostali przedstawieni podczas zwykłej aktywności życiowej. Interesują ją sytuacje, zdarzenia, ludzie, zupełnie zwyczajni, z którymi się identyfikuje. Niemniej w tej banalności chciała dostrzec coś niepowtarzalnego i niebanalnego, godnego zauważenia i zanotowania.

Algrafia
, zwana inaczej aluminografią, jest jedną z najstarszych znanych w świecie technik druku płaskiego, opracowaną pod koniec XIX wieku. I choć obecnie bywa wykorzystywana wyłącznie jako technika artystyczna, to dawniej pełniła bardzo ważną rolę w przemyśle drukarskim, zajmującym się m.in. produkcją map. Podstawowym tworzywem wykorzystywanym w tej technice jest płyta aluminiowa, która podlega szeregowi zabiegów. Po jej uprzednim oszlifowaniu, ziarnowaniu i pokryciu światłoczułym materiałem, na płytę nanosi się rysunek. Powstałe w ten sposób obrazy odznaczają się dużym stopniem gradacji koloru oaz uzyskują efekt rysunku ołówkiem. Odbitki można wykonać w prasach litograficznych, miedziorytniczych i offsetowych. Algrafia jest odmianą litografii, która jako główne tworzywo do wykonywania rysunków od przyszłej odbitki wykorzystuje specjalny kamień litograficzny. Algrafia dawniej była cenna techniką przemysłową, szeroko wykorzystywaną w procesie drukowania wymagającego szczególnej precyzji, w tym m.in. map. Technika pozwala także na druk wielokolorowy, co znacznie podwyższało jej popularność. Z osiągnięć algrafii chętnie korzystali Leon Wyczółkowski oraz Teodor Axentowicz, wybitni polscy malarze i graficy.

NATALIA KLĘCZAR  ur. 17 marca 1989 roku w Wadowicach. Od 2014 r. pracuje na stanowisku jako grafik w firmie Ksero-Grafix s.c. w Andrychowie. Mieszkam w Targanicach. W latach 2005-2009 uczęszczała do Liceum Plastycznego im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. W kolejnych latach: 2009-2015 uczyła się i mieszkała w Cieszynie, gdzie w 2012 roku ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, filii w Cieszynie, na kierunku: grafika. Dyplom licencjacki został wykonany w pracowni litografii dr hab. Krzysztofa Pasztuły oraz w pracowni projektowania graficznego prof. UŚ dr hab. Ryszarda Pielesza. W 2015 roku ukończyła studia magisterskie, na tej samej uczelni – Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, filii w Cieszynie, na kierunku: grafika. Dyplom magisterski również został wykonany w pracowni litografii dr hab. Krzysztofa Pasztuły oraz w pracowni projektowania graficznego prof. UŚ dr hab. Ryszarda Pielesza. Zaprezentowany przez nią temat z grafiki warsztatowej to cykl 25 grafik w technice algrafii pt. Na plaży. Z kolei z grafiki projektowej przedstawiła dwie teczki z 22 pracami pt. Rybne ilustracje. Podjętym przez nią motywem w pisemnej pracy magisterskiej stał się temat: Grafiki w kręgu ekspresjonistów niemieckich. Interesuje ją grafika, ilustracja, plakat, malarstwo.

Brała udział w: Ogólnopolskim Biennale Pejzaż ludzki dedykowany Józefowi Czapskiemu w Krakowie (2009 rok), wystawie profesorów i studentów Graficy z południa (Bydgoszcz, 2012 rok), wystawie grafiki warsztatowej w galerii Telega (Ukraina, 2014 rok), wystawie grafiki koła Kurant w BWA w Tarnowie (2014 rok), Aukcji Sztuki Młodych w galerii Desa w Warszawie (maj i wrzesień 2014 rok), wystawie plakatu Jazz w ruinach (Gliwice, 2014 rok), Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni (2014 rok), Od matrycy naturalnej do cyfrowej, wystawa prac studentów grafiki instytutu sztuki w Cieszynie, sala marmurowa pałacu młodzieży w Katowicach (5.12.2014 roku-9.1.2015 roku) wystawie A Rt + w Cieszynie (lipiec, 2015 rok), wystawie plakatu Jazz w ruinach (Gliwice, 2015 rok), wystawie Grupy Twórców MY w Andrychowie (czerwiec, 2015 rok) wystawie Grupy Twórców MY w Andrychowie (sierpień, 2015 rok), wystawie ilustracji Ulica Themersonów w Płocku (Płock, 2015 rok), wystawie książki artystycznej w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie (październik, 2015 rok), wystawie poplenerowej Grupy Twórców MY w Andrychowie (styczeń, 2016 rok), wystawie Ecoplakat w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie (luty, 2016 rok), wystawie Grupy Twórców MY w Inwałdzie (luty, 2016 rok), udział w wystawie w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego Kętach (marzec, 2016 r.), udział w wystawie Litografia. Wystawa Mistrz i Uczeń. w Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach (kwiecień, 2016 r.)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *