FOLKLOR i RELIGIA w płaskorzeźbie ustrońskiego artysty GRZEGORZA NIEDOBY 

Zapraszamy na nową wystawę czasową od 11 grudnia 2018 do końca lutego 2019.

Grzegorz Niedoba
Pochodzi z Ustronia, a urodził się w roku 1973. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Cieszynie na profilu stolarz-czeladnik oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem na profilu meblarstwo artystyczne. Jego przygoda z rzeźbiarstwem zaczęła się w szkole podstawowej nr 2 w Ustroniu, na kółku rzeźbiarskim za przewodnictwem Andrzeja Piechockiego. Sztukę tę ćwiczył następnie w MDK w Zakopanem. Odbył również praktykę u Zbigniewa Hławiczki. Był członkiem stowarzyszenia twórców Brzimy. Poza rzeźbą eksperymentuje też z wieloma innymi technikami plastycznymi: rysunkiem ołówkiem, pastelem, kredkami oraz malarstwem olejnym – tworzy w ten sposób portrety ludzi i zwierząt, maluje pejzaże i rośliny. Powtarzającymi się motywami w zasadniczej części jego twórczości, jaką jest płaskorzeźba są tematyka religijna, góralska i folklorystyczna, sceny rodzajowe.

Sam o swojej twórczości mówi tak: „Celem i przesłaniem mojej sztuki jest uwiecznienie piękna natury, kultury i folkloru Śląska Cieszyńskiego i świadectwo mojej chrześcijańskiej wiary. Dziękuję za spotkanie z moją sztuką, która jest prosta i prawdziwa.”

Wystawa, którą prezentuje w Muzeum Marii Skalickiej jest przeglądem jego dotychczasowego dorobku z okazji trzydziestolecia pracy twórczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *