Spotkanie Gromady Górali

W programie m.in. otwarcie wystawy „Ze zbiorów Wielkiego Zbójnika Jana Sztefka”. Eksponaty udostępniły córki Jana Stefka: Joanna Pyka i Daria Pustówka. Wykład doc. dr hab. Marka Rembierza przedstawiający najważniejszy dorobek Wielkiego Zbójnika Jana Sztefka.

Finisaż wystawy prac Grzegorza Niedoby

Zapraszamy na spotkanie z ustrońskim artystą – Grzegorzem Niedobą, w czwartek, 28. lutego o godz. 17.00.

Czytaj dalej Finisaż wystawy prac Grzegorza Niedoby

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

Zapraszamy w środę, 14 listopada, o godz. 17.00 na koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Naszym gościem będzie prof. Tadeusz Trzaskalik z Katowic, który wystąpi z solowym programem na fortepian. Prof. Trzaskalik jest wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ale ukończył też Akademię Muzyczną w Katowicach. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, a w swoim dorobku muzycznym ma sześć płyt, w tym jedną nagraną wspólnie z pianistką japońską, Ayaką Meiwą, w czasie jej pobytu w Polsce. Będą mogli państwo wysłuchać w jego wykonaniu utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów, w tym: Fryderyka Chopina, Marii Szymanowskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj dalej Koncert z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

WAKACYJNA WYSTAWA

WAKACYJNA WYSTAWA – twórczość dziecięca i kukiełki z Bajki

Letnia Akademia Artystów to coroczna wakacyjna propozycja Muzeum Marii Skalickiej dla dzieci. Mali mieszkańcy Ustronia, ale też przyjezdni w pierwszej połowie lipca mogli korzystać z bogatego programu warsztatów.

Zaczęło się od projetowania wzorów na trówły, czyli skrzynie posagowe – dzieci wykonały prace zarówno nawiązujące do tradycyjnego zdobnictwa, jak i bardziej indywidualne, wykorzystując swoją wyobraźnię. Realizowały też pełen rozmachu projekt o charakterze edukacyjnym – w ośmiometrowym papierowym „kominie” przy wytężonej pracy twórczej powstawał smog, którego wycięty fragment przypomina awangardowe dzieło sztuki. Obcowały ze sztuką bardziej klasyczną malując martwą naturę, podejmowały próby tworzenia książkowej ilustracji, zasmakowały pracy rękodzielniczej ozdabiając ceramiczne kufelki kolorowymi emaliami. Zajęcia prowadzili: Dariusz Gierdal, Zuzanna Chabowska, Gabriela Pająk, Agata Chudalewska. Wszystkim dziękujmy, a zwłaszcza dzieciom.

W przerwach uczestnicy warsztatów wypoczywali w muzealnym ogródku, codziennie częstując się owocami i warzywami. Relaksowali się przy zabawach ruchowych z piłką, balonikiem, przy antystresowych kolorowanych i grach planszowych, smakowali przyprawy z różnych stron świata. Wysłuchali opowieści o pracy w teatrze, a potem bajki i wiersze czytała Halina Branny – aktorka Sceny Polskiej. Ostatniego dnia zaproponowaliśmy atrakcję w postaci wyjazdu Ustrońską Ciuchcią na Równicę.

Aktualnie urządziliśmy w Muzeum na Brzegach atrakcyjną wystawę, na której prezentujemy  najciekawsze eksponaty pochodzące z letnich spotkań z dziećmi z ostatnich siedmiu lat. Wśród nich: „Wycinajmy z Henri Matissem”, prace inspirowane sztuką naiwną, zabawne „portrety”, „Nasze świąteczne okna” malowane na szkle, fragment pełnego smogu komina. Na miejscu można się też pobawić kukiełkami ze Sceny Bajka, drewnianymi wyrobami regionalnymi – a wszystko to pochodzi z wystawy „Lalki z Bajki i koniki bujane”. Duże zainteresowanie wzbudziły drewniane gry edukacyjne z firmy PilchR.  W najbliższym czasie planujemy wernisaż, o czym poinformujemy na łamach GU, portalu Ustronia i stronie internetowej Muzeum.

Zapraszamy od wtorku do piątku w godz. 9-16, a w soboty i niedzielę w godz. 11-16.

Zapewniamy świetną zabawę!!!

Tekst zamieszczony na łamach GU nr 28 z dnia 19 lipca 2018