Muzeum„Zbiory Marii Skalickiej”

ozdobna linia

Muzeum bibliofilsko-artystyczne

książka

Fotoreportaże

przyroda www

O SZACUNKU DO NATURY

mówić będzie dr hab. MAREK REMBIERZ. Tematem spotkania będą zagadnienia etyki ekologicznej, związanej ze stosunkiem człowieka do przyrody ożywionej i nieożywionej
oraz całego ekosystemu Ziemi. Wobec stale rosnących zagrożeń cywilizacyjnych dotykających ludzi i naturę, problem ten jest poważny. O szacunku do natury wypowiadał się m.in. prof. Leszek Kołakowski na łamach popularnej i wielokrotnie wznawianej książki „Mini wykłady o maxi sprawach”.  Zapraszamy 23. września 2017, sobota, godz. 16.00. Liczymy na ożywioną dyskusję! WSTĘP WOLNY.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


Nikiszowiec www

WYJAZD do NIKISZOWCA i MUZEUM ŚLĄSKIEGO

Zapraszamy na atrakcyjną wycieczkę do Nikiszowca osoby dorosłe, a zwłaszcza dzieci z opiekunami. Wyjazd 12. lipca (środa) w godzinach rannych, powrót wieczorem. Zapisy od zaraz do 10. lipca 2017. Zgłoszenia prosimy kierować na: maila ustron@skalickamuzeum.pl lub  telefonicznie: Muzeum w godz. 9-16,  33) 858 78 44, komórka: 500 026 120

W programie:
1. zwiedzanie wystawy  X Festiwalu Sztuki Naiwnej (jubileuszowy, międzynarodowy) w Galerii Szyb WILSON
2. zwiedzanie Nikiszowca i muzeum etnologicznego (oddział Muzeum Historii Katowic)
3. ponadto zwiedzimy Muzeum Śląskie w Katowicach, w tym:
• w alei Korfantego 3 – wystawę czasową „Między Montmartre’em a Montparnasse’em”, gdzie obejrzymy dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939 (m.in. Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego, Józefa Pankiewicza aż po przedstawicieli Komitetu Paryskiego)
• zaś na ul. T. Dobrowolskiego 1 obejrzymy wystawę stałą  Galerii sztuki polskiej 1800-1945
• a jeśli będą dobre warunki atmosferyczne, postaramy się wyjechać 40 m. po kopalnianą wieżą widokową, aby obejrzeć panoramę miasta

 

Polub lub udostępnij to wydarzenie


rowery iwona www

LETNIA AKADEMIA ARTYSTÓW 2017

W ramach tegorocznej edycji  Muzeum Marii Skalickiej  proponuje dorosłym, a zwłaszcza dzieciom wraz z opiekunami atrakcyjną wycieczkę do Nikiszowca, gdzie odbywa się X jubileuszowy, międzynarodowy  FESTIWAL SZTUKI NAIWNEJ.

Dzieła artystów naiwnych mają szczególną siłę oczarowywania – pozwalają zanurzyć się w świecie marzeń i snów, nasuwają na myśl miłe wspomnienia, błogie chwile. Właśnie dzięki tej magii sztuka naiwna jest tak powszechnie lubiana. Tworzący ją artyści mogą pochodzić z odległych od siebie stron świata, reprezentować różne kultury, ale ich naiwny, wręcz dziecięcy sposób obrazowania rzeczywistości jest podobny. Art Naif Festiwal powstał po to, by radość płynącą ze sztuki naiwnej mogło co roku odkrywać coraz więcej osób. Zapraszamy do tego świata – kto raz tam wejdzie, zawsze będzie chciał wracać! W tym roku na pierwszym planie Francja, która jest kolebką sztuki naiwnej.

Obok  praca  autorstwa Iwony Lifsches, laureatki  8 Edycji  Art Naif Festiwal 2015.

Proponujemy wyjazd  do Nikiszowca 12. lipca br. (środa). W kolejnych dniach 13 i 14 lipca (czwartek, piątek) w godz. 11-15 w Muzeum naszym odbędą się warsztaty artystyczne  W ŚWIECIE MALARSTWA NAIWNEGO, które poprowadzi ustroński artysta Dariusz Gierdal. Zgłoszenia przyjmujemy od zaraz do 10. lipca na maila ustron@skalickamuzeum.pl lub  telefonicznie: Muzeum w godz. 9-16 33) 858 78 44, komórka: 500 026 120. Zapraszamy serdecznie. Będzie kolorowo! 

 

Polub lub udostępnij to wydarzenie


budowle portal

TAJEMNICE ZWIERZĄT- najlepsi budowniczowie

W ramach cyklu spotkań o tematyce przyrodniczo-ekologicznej zapraszamy serdecznie na ilustrowaną prelekcję pt. „Tajemnice zwierząt – najlepsi budowniczowie”. Wystąpi Aleksander Dorda – znany ceniony biolog, przyrodnik i ekolog z Ustrońskiego Klubu Ekologicznego, z którym od lat współpracujemy. Prelekcje p. Aleksandra cieszą się dużym zainteresowaniem ustroniaków.

Spotkanie odbędzie się we wtorek  20 czerwca 2017 o godz. 17.00. WSTĘP WOLNY

Polub lub udostępnij to wydarzenie


kmbak kura www

EKSLIBRIS CYFROWY – niezwykła sztuka KRZYSZTOFA MARKA BĄKA

Ekslibris cyfrowy to najnowszy trend w tworzeniu znaku własnościowego książki. Mistrzem w tej dziedzinie jest Krzysztof Marek Bąk.

Krzysztof Marek Bąk ukończył ASP we Wrocławiu. Jest doktorem habilitowanym sztuki. Prowadzi II Pracownię Grafiki Cyfrowej w Zakładzie Grafiki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest autorem ponad 1000 ekslibrisów realizowanych w technikach cyfrowych. Ma w dorobku 77 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Danii, USA i Kuwejcie. Brał udział w licznych prezentacjach zbiorowych i konkursach, uzyskując łącznie 30 nagród i wyróżnień. Jest kuratorem Lipnickiej Edukacyjnej Galerii Ekslibrisu w Bielsku-Białej oraz członkiem Deutsche Exlibris-Gesellschaft oraz American Society of Bookplate Collectors & Designers. Na wystawie znajdziemy m.in.  ekslibrisy z motywami przyrodniczymi. Wernisaż będzie okazją do spotkania z artystą, który opowie przede wszystkim o warsztacie pracy,  a także o historii ekslibrisu począwszy od XV-wiecznych Niemczech oraz o elementach przyrody przedstawione na ekslibrisach. W programie także mini recital Krzysztofa Durlowa.

Wystawa potrwa od 6. 06. do 31.08. 2017. Wernisaż we wtorek 6. czerwca 2017 o godz. 17.00. Zapraszamy serdecznie. WSTĘP WOLNY

Polub lub udostępnij to wydarzenie


szlak www

SZLAK KOBIET ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO – promocja książki

Muzeum Marii Skalickiej zaprasza na spotkanie z historykiem Władysławą Magierową, laureatką Srebrnej Cieszynianki w roku 2016. Autorka promuje ciekawe i załużone kobiety związane z regionem Śląska Cieszyńskiego. Zapraszamy serdecznie w sobotę 11. marca, o godz. 16.00. Data bliska 8. marca, a zatem pamiętajmy, że „w marcu każdy pan pamięta o kwiatach dla dam!”. Będą miłe niespodzianki.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


ceramika-2-www

PO DRUGIEJ STRONIE STOŻKA

15 września – czwartek wybieramy się  z wizytą do sąsiadów z za Olzy. Celem naszej podróży był Jabłonków – urocze miasteczko do drugiej stronie Stożka, znane z bogatych targów i jarmarków i wielu rzemiosł, zwłaszcza garncarstwa i wyrobów srebrnych.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


grupowe katowice

KULTURALNE OBLICZE KATOWIC

Katowice to „stolica” Górnego Śląska, znanego zwłaszcza z ciężkiej pracy kopalń i hut. Jednocześnie od zawsze tętnił ono życiem kulturalnym i artystycznym. Znane jest z wielu wspaniałych artystów, muzyków, salonów kultury. Ostatnio dużo mówi się i pisze nt. dynamicznie zmieniającego się centrum miasta. Centrum Katowic z 20 hektarową pustką po kopalni, przechodzi dziś rewitalizację na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Jednym z założeń jest zwrócenie miasta w stronę kultury. Realizowane w tej strefie obiekty mają charakter ponadlokalny, pobudzający cały region. I my 10. sierpnia postanowiliśmy to sprawdzić. Muzeum Marii Skalickiej zaprosiło swoich sympatyków na jednodniową wizytę do kilku katowickich muzeów. A były to: Muzeum Historii Katowic, a w nim wspaniała wystawa „Sztuka konserwacji”, ciesząca się ogromnym powodzeniem nie tylko Polaków, także gości z zagranicy. Twórcą tej wystawy jest st. kustosz Ewa Liszka, zarazem kierowniczka Oddziału MHK – Dział Grafiki im. Pawła Stellera. Zobaczyliśmy tam również typowe mieszczańskie mieszkanie, składające się z wielu pomieszczeń. Odwiedziliśmy swego rodzaju „perełkę” jakim było Muzeum Organów Śląskich, znajdujące się w katowickiej Akademii Muzycznej. Tam dostąpiliśmy zaszczytu odwiedzenia Auli im.  Bolesława Szabelskiego. A w niej świeżo odrestaurowana przepiękna polichromia, także witraże. Jeden z doktorantów nawet zagrał nam na mieszczących się w auli wspaniałych organach. Wielkie wrażenie zrobiło na nas Muzeum Archidiecezjalne pełne dawnej i współczesnej sztuki sakralnej. Tu odwiedziliśmy również przepiękną kaplicę z witrażem. Zachwyciliśmy się gmachem Narodowej Orkiestry Symfoniczny Polskiego Radia (NOSPR-u). To absolutnie wybitne dzieło architektoniczne i akustyczne. Mieliśmy okazję zobaczyć zarówno salę główną koncertową na 1800 miejsc, jak i kameralną. Niezwykła akustyka tych sal jest dziełem światowej sławy japońskich i nie tylko akustyków. O wszelkich szczegółach budowy i użytkowania pomieszczeń koncertowych opowiedziała p. Bartnicka.  Na końcu znaleźliśmy się w Oddziale MHK – Dziale Grafiki im. Pawła Stellera. Tu przyjęto nas po królewsku – była kawa i ciasteczka, a także długa, ciekawa opowieść Ewy Liszki – starszego kustosza o życiu i twórczości Pawła Stellera. Pani Ewa jest pasjonatką twórczości tego wybitnego artysty śląskiego. W dużej mierze to właśnie dzięki jej pasji i samozaparciu powstał Dział Grafiki MHK. Na wycieczce była naszym cicerone (przewodnikiem), która nas we wszystkie te miejsca zaprowadziła, nie zaniedbując żadnego szczegółu. Film nt. wycieczki znajdziecie Państwo pod tym adresem:  https://www.youtube.com/watch?v=uSpuQ-fp9h8

Polub lub udostępnij to wydarzenie


muzeum gitary

WIELOBARWNY ŚLĄSK

30 lipca wybraliśmy się do Muzeum Historii Gitary w Katowicach, a w Gliwicach zwiedziliśmy WILLĘ CARO oraz Palmiarnię.
Aż wierzyć się nie chce, że na czarnym Śląsku można znaleźć aż tyle rozmaitych kolorów.  Zachęceni przez reportaż telewizyjny programu TVP3, a także artykułem z Dziennika Zachodniego wybraliśmy się do prywatnego muzeum muzycznego, jakie powstało w Katowicach przy ulicy Krzywej 4 . Znajduje się tu 60 eksponatów i niemal na każdym można zagrać. Muzeum to powstało z pasji dzielonej przez panów Leszka i Tomasza Cierpisz, który wyjaśnia: Każdy z nas zbierał sprzęt muzyczny i powoli zaczynało to już być bez sensu, bo robiliśmy to sami dla siebie. Ile można mieć gitar na ścianach? Aby zapewnić sobie dalszą motywację w tym kolekcjonowaniu  i odnawianiu instrumentów – stwierdziliśmy, że warto pokazać zbiory innym. Lokal na muzeum pozyskano w ramach miejskiego projektu „Lokal na kulturę”. Miasto Katowice wystawia w przetargach lokale przeznaczone na funkcje kulturalne o niskich stawkach czynszu. Otrzymują je osoby i organizacje, które przedstawią najciekawsze pomysły na ich wykorzystanie. Muzeum gitar dotąd w Katowicach nie było. Zatem gdyby nie ten projekt muzeum nie powstałoby. W zbiorach znajdujemy nie tylko gitary, ale również instrumenty strunowe niemal z całego świata. Jak dodaje twórca muzeum, kolekcja stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięła gitara. Prezentowane eksponaty pochodzą z najróżniejszych kultur, zwłaszcza z krajów południowoamerykańskich, a także z Chin. Na wystawie nie zabrakło ukraińskich bałałajek i instrumentów włoskich gondolierów. Znajdujemy także setar – najdawniejszą gitarę o trzech strunach. W Polsce i Europie najczęściej spotykane to lutnie i gitary – klasyczne,  renesansowe, barokowe, romantyczne itp. oraz najróżniejsze wykorzystywane w przemyśle rozrywkowym.
A my tam byliśmy, odwiedziliśmy i bardzo nam się podobało. Było bajecznie kolorowo, instrumenty przepiękne, wszystkie szczegółowo opisane. Niezależnie od tego można posłuchać opowieści przewodniczki związanych ze zdobywaniem instrumentów i ich renowacją. Dla dzieci, które nam towarzyszyły czysta frajda, bo dostały patyczki, którymi mogły potrącać struny, a także założyć kolorowe czapeczki, charakterystyczne dla danego kraju, z którego instrument pochodził. Można by długo opowiadać, ale warto samemu odwiedzić to oryginalne miejsce. Załączone fotografie najlepiej oddają atmosferę spotkania.

Palmiarnia w Gliwicach to oaza egzotycznej zieleni i ryb. Tu w jednym miejscu można spotkać pięć światów i świetnie się zrelaksować.
Była to niezwykła wyprawa w miejsce, gdzie spotkać można faunę i florę z niemal wszystkich stref klimatycznych.  Historia Palmiarni sięga 1880 roku, kiedy powstały pierwsze szklarnie produkcyjne. Dzisiaj to pięć różnych pawilonów wznoszących się od parteru ku górze, a są to pawilony: roślin użytkowych, tropiku,  historyczny, sukulentów oraz akwarystyczny.
Pawilon roślin użytkowych to kardamon, bananowiec, goździk, pieprz, kawa, laur, figa i drzewo kiełbasiane. Stworzono tutaj klimat subtropikalny, bo właśnie z tej strefy pochodzą prezentowane tu rośliny. Wszystkie mają wspólna cechę – użyteczność dla człowieka i wpływ na jego życie. Rośnie tutaj kawa, z której człowiek korzysta od tysięcy lat, także wiśnia z Barbados – to naturalne źródło witaminy C. Uzyskiwany z niej sok jest popularnym napojem w całej Ameryce Północnej. Natomiast w Ameryce Południowej pije się Yerba Mate – wysuszone zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego, niekiedy również świeże. Przygotowany wywar zawiera witaminy i kofeinę. Jest tam spożywany częściej niż kawa… Ciąg dalszy nastąpi.

 

 

Polub lub udostępnij to wydarzenie