Muzeum„Zbiory Marii Skalickiej”

ozdobna linia

Muzeum bibliofilsko-artystyczne

książka

Galeria pod Jodłą

ARTE www

ARTETERAPIA – spotkanie z wyobraźnią

Muzeum Marii Skalickiej jest organizatorem wyjątkowej wystawy ukazującej prace malarskie powstałe w Pracowni Arteterapii Sanatorium „Równica”.  Zapowiada się bardzo interesująco i kolorowo – bo kuracjuszom nie zabrakło fantazji. A wszystko to powstało pod czujnym okiem ustrońskiego artysty Dariusza Gierdala. Działalność typu arteterapii jest nie do przecenienia, zwłaszcza w placówkach leczniczo-rehabilitacyjnych. Tu pacjenci znajdują „oddech” od szarości codziennego dnia i uruchamiają pokłady swojej wrażliwości i talentu. Wystawa czynna od 1. listopada do końca grudnia 2017, a na wernisaż zapraszamy już w sobotę 4. listopada o godz. 16.00.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


Żaglówki www

MALARSTWO ELŻBIETY SZOŁOMIAK

W miesiącach wrześniu i październiku Muzeum Marii Skalickiej proponuje wystawę malarstwa ustrońskiej artystki ELŻBIETY SZOŁOMIAK. Wystawa potrwa do końca października. Spotkajmy się na wernisażu we wtorek 5. września 2017 o godz. 18.00.  O drodze artystycznej autorki i dorobku malarskim opowiedzą m.in. Anna Guznar, a także opolska dziennikarka Maria Teresa Zielińska.

Wielu malarzy realistów powiela lepiej lub gorzej przeszłość artystyczną, gdyż patrząc na otaczający ich świat nie potrafi powiedzieć nic nowego. Ten realizm, konserwatywny w istocie rzeczy, oddziałuje jeszcze w kategoriach estetyki, ale nie odpowiada ludziom czującym i rozumiejącym sztukę. Malarstwo Elżbiety Szołomiak dzięki innemu widzeniu rzeczywistości jest przeciwieństwem takiej twórczości, chociaż opiera się na realistycznej konwencji. Należy do tych nowoczesnych artystów, którzy osiągnęli rzecz trudną – komunikatywność malarstwa, bez obniżenia jego rangi. Banalnie brzmi stwierdzenie, że sztuka jest niepodzielna, ale trzeba je powtarzać, gdyż wciąż odżywają spory na temat „abstrakcji” i „realizmu”, malarstwa „nowoczesnego” i „tradycyjnego”. Związki z tradycją nie oznaczają przekreślenia poszukiwań nowego, współczesnego spojrzenia. Malarstwo Elżbiety Szołomiak jest świadectwem słuszności takich poszukiwań.

Drugą cecha tego malarstwa jest optymistyczne widzenie świata. Artystka jakby przeciwstawiała się programowo antyestetyzmowi, pesymizmowi, wszelkim obsesjom w sztuce.

Twórczość jej służy uszlachetnianiu człowieka, co powinno być cechą każdej sztuki. Świat w obrazach Elżbiety Szołomiak jest wprawdzie realistyczny, ale odbity zawsze w wizji malarskiej wyrażającej tendencję do szlachetności i piękna. Talent artystki pozwala jej stwarzać rzeczywistość harmonijną i romantyczną, ten romantyzm widoczny przede wszystkim w pejzażach, które najtrafniej charakteryzującej twórczość.

(wykorzystano tekst Edmunda Grzybowskiego)

Polub lub udostępnij to wydarzenie


kmbak kura www

EKSLIBRIS CYFROWY – niezwykła sztuka KRZYSZTOFA MARKA BĄKA

Ekslibris cyfrowy to najnowszy trend w tworzeniu znaku własnościowego książki. Mistrzem w tej dziedzinie jest Krzysztof Marek Bąk.

Krzysztof Marek Bąk ukończył ASP we Wrocławiu. Jest doktorem habilitowanym sztuki. Prowadzi II Pracownię Grafiki Cyfrowej w Zakładzie Grafiki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest autorem ponad 1000 ekslibrisów realizowanych w technikach cyfrowych. Ma w dorobku 77 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Danii, USA i Kuwejcie. Brał udział w licznych prezentacjach zbiorowych i konkursach, uzyskując łącznie 30 nagród i wyróżnień. Jest kuratorem Lipnickiej Edukacyjnej Galerii Ekslibrisu w Bielsku-Białej oraz członkiem Deutsche Exlibris-Gesellschaft oraz American Society of Bookplate Collectors & Designers. Na wystawie znajdziemy m.in.  ekslibrisy z motywami przyrodniczymi. Wernisaż będzie okazją do spotkania z artystą, który opowie przede wszystkim o warsztacie pracy,  a także o historii ekslibrisu począwszy od XV-wiecznych Niemczech oraz o elementach przyrody przedstawione na ekslibrisach. W programie także mini recital Krzysztofa Durlowa.

Wystawa potrwa od 6. 06. do 31.08. 2017. Wernisaż we wtorek 6. czerwca 2017 o godz. 17.00. Zapraszamy serdecznie. WSTĘP WOLNY

Polub lub udostępnij to wydarzenie


baran www

Rzeźba w brązie autorstwa znakomitej artystki Lidii Sztwiertni

Lidia Sztwiertnia to wysoko ceniona artystka, zamieszkała w Bielsku-Białej – dzielnicy Hałcnów. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Bogdana Chmielewskiego. Dyplom uzyskała w 1980 w pracowni prof. Stanisława Słoniny, aneks do dyplomu z zakresu medalierstwa wykonała w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. Artystka zajmuje się rzeźbą w brązie, w technologii odlewu na wosk tracony. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz zagranicą. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Bielska Białej (1997), Ministerstwa Kultury i Sztuki (1999) oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2005). Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Sztuka-Teatr, Stowarzyszenia na rzecz odnowienia kaplicy zamkowej w Bielsku-Białej. Jest autorką wielu znakomitych rzeźb, statuetek i nagród z przeznaczeniem na szereg konkursów, festiwali. Dorobek artystyczny obejmuje takie grupy jak: statuetki, anioły, portrety, suknie, drzewa i ptaki, medale i inne.
Zapowiada się świetna ekspozycja, zatem zapraszamy serdecznie – wystawa będzie czynna od 3. kwietnia do 2. czerwca 2017, a zwłaszcza na wernisaż, który odbędzie się w poniedziałek 10. kwietnia 2017, godz. 17.00. 

Polub lub udostępnij to wydarzenie


chasyd www

CHASYDZI

Zapraszamy w poniedziałek 6. lutego 2017 r. na godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii artystycznej Arkadiusza Ławrywiańca. W programie m.in. występ grupy tanecznej KLEZMER oraz dużo muzyki żydowskiej. Więcej na ten temat w „Czytaj/Galeria”.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


plakat-us-www

MIĘDZY PRACOWNIAMI

Zapraszamy serdecznie na wystawę prac studentów i absolwentów Zakładu Grafiki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wystawa potrwa od 8. grudnia 2016 do 31. stycznia 2017, z przerwą świąteczną od 19-31. grudnia 2016. Wernisaż 10. grudnia o godz. 15.30 połączony będzie z Koncertem Tria Kameralnego z udziałem członków Orkiestry Salonowej UŚ w Cieszynie. Na wystawie swoje prace w technikach – akwaforty, litografii, linorytu oraz suchej igły – prezentują: Teresa Chrzanowska, Justyna Biedrawa, Agnieszka Mucha, Anna Wajda, Katarzyna Gielecka-Grzemska, Małgorzata Szram, Martyna Szymik, Anna Tomica, Agnieszka Ryszkowska, Grzegorz Izdebski, Agnieszka Lamirowska, Michał Pisiałek, Agnieszka Woźniak, Karolina Sroka, Sylwia Pasterny, Magdalena Starzyńska.

 

Polub lub udostępnij to wydarzenie


mattis-www

WYCINAJMY Z HENRI MATISSE’M – wystawa powarsztatowa prac dziecięcych

W lipcu tego roku Muzeum nasze prowadziło tradycyjnie LETNIĄ AKADEMIĘ ARTYSTÓW.  Tym razem były to warsztaty artystyczne z Henri Matisse’m. Dzieci z wielkim zapałem komponowały na wielkoformatowych, kolorowych podkładach, oryginalne wycinanki w charakterystycznym „matissowym” stylu.  Wśród nich dominowały  motywy zaczerpnięte z egzotycznych wypraw: rafa koralowa, wodorosty, liście palmowe, tancerki i inne. Nie zabrakło oryginalnych pomysłów i barw.  Zajęcie te prowadził pan Dariusz Gierdal. Wystawa jest bajeczna – zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza dzieci i ich rodziców. Na zakończenie wystawy przewidziane jest muzyczne spotkanie młodych artystów. Ekspozycję można oglądać od 1 października do 30 listopada 2016.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


papier-i-las-www

LAS i PAPIER – wystawa fotografii Henryka Chmiela

Tytuł wystawy fotografii to „Las i Papier”. Składa się z dwóch tematów. Temat „Las” zawiera zdjęcia tego samego ujęcia lasu bukowego w Ustroniu w różnych porach roku, natomiast zdjęcia tematu „Papier” wykonane zostały wykonane w trakcie pleneru fotograficznego w kombinacie papierniczym firmy MONDI w okolicy miejscowości Rużomberok na Słowacji. Więcej o kombinacie w „Czytaj/Galeria”. Wystawę można oglądać od 1 października do 30 listopada 2016. Zapraszamy serdecznie.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


Entuzjazm strona

PLAKATY i RYSUNKI Justyny Jędrysek

Zapraszamy na wystawę plakatów i rysunków Justyny Jędrysek, absolwentki Grafiki w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni dr hab. Sebastiana Kubicy  oraz prof. Józefa Knopka. W 2015 roku uzyskała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Artystka interesuje się grafiką artystyczną, projektowaniem graficznym, książką, ilustracją i plakatem. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach w kraju i zagranicą m.in. Serbia, Macedonia, Węgry, Ukraina, Meksyk, Ekwador, Iran, Rumunia, Luksemburg.  Uzyskała wiele prestiżowych nagród. Wystawa potrwa od 9 sierpnia do końca września 2016.  Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę  13. sierpnia  o godz. 17.00. Nie zabraknie muzycznych akcentów.

Polub lub udostępnij to wydarzenie


koń www

METALOVE

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Bury – autorką wystawy grafik, absolwentką studiów magisterskich z zakresu grafiki artystycznej oraz projektowania graficznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie studentka studiów doktoranckich na macierzystej uczelni. Zajmuje się grafiką warsztatową, książką oraz rysunkiem. Motywem przewodnim prezentowanych na wystawie grafik są zwierzęta udomowione, ich natura oraz relacja z człowiekiem. Artystka przedstawia również książkę artystyczną nawiązującą do eksponowanych prac graficznych. Zastosowane techniki to: akwaforta, akwatinta, litografia. W programie m.in. muzyczna niespodzianka. Wystawa potrwa do 4 sierpnia 2016.

 

Polub lub udostępnij to wydarzenie