Grechuta w malarstwie Milana Fiali – wernisaż wystawy 16. marca, godz. 15.00

Muzeum Marii Skalickiej oraz Milan Fiala Art zaprasza na nową wystawę czasową pt.:  „Mój Grechuta”.  Jest to cykl obrazów inspirowany twórczością Marka Grechuty autorstwa Milana Fiali z Ostravy.  Czas trwania wystawy: 16.03.-06.05.2019. Na wernisaż zapraszamy w sobotę 16. marca o godz. 15.00. 

Milan Fiala: „Moja fascynacja twórczością Marka Grechuty zaczęła się w 1973 roku. Jako student pracowałem na  brygadzie-w tzw. OHP i za pierwsze zarobione pieniądze kupiłem gramofon ( zawsze lubiłem dobrą muzykę, chociaż w tamtych czasach był utrudniony do niej dostęp). Niestety nie miałem płyt, dopiero kilka miesięcy później będąc  w moim rodzinnym mieście na wakacjach u babci w Uherskě Hradiště (Morawy) w małym starym sklepiku, kupiłem 3 płyty. Jedną z nich był „Korowód” Marka Grechuty. Nigdy w życiu wcześniej jej nie słyszałem. Miała czeski przekład tekstów piosenek i rysunki czeskiego malarza Salomona. Od tamtej chwili twórczość Marka Grechuty nie przestaje być moją inspiracją. Dla mnie Jego muzyka i teksty są genialne i stale mnie zaskakują swoją ponadczasowością. W hołdzie dla Jego geniuszu postanowiłem namalować cykl  obrazów na podstawie Jego piosenek. Obrazy mają rozmiar 80 x 80, czyli kwadrat symbolizujący płytę gramofonową. Każdy obraz ma wkomponowany kod  – jest nim portret Marka Grechuty w różnych okresach jego życia”.

Cykl 10.obrazów„Mój Grechuta” został specjalnie namalowany  i po raz pierwszy zaprezentowany  w Krakowie w 2018 roku na Grechuta Festiwal Kraków 2018.w Piwnicy pod Baranami.

Obrazy Milana Fiala – do cyklu „Mój Grechuta”- inspirowanego utworami Marka Grechuty.

 1. Dni, których nie znamy
 2. Niebieski młyn
 3. Świecie nasz
 4. Ocalić od zapomnienia
 5. Chodźmy
 6. Wiosna, ach to Ty
 7. Może usłyszysz wołanie o pomoc- (obraz sprzedany)
 8. A więc, to nie tak
 9. Nie dokazuj
 10. Korowód

  MILAN FIALA – (artysta – malarz) urodzony w 1955 r. w Uherské Hradiště (Czechy), od 1979 mieszka  w Ostravě. Wykształcenie: studiował na uczelniach technicznych : VŠB – Technical University of Ostravaw (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava ) – na kierunkach : metalurgia i fizyka ,które ukończył w 1984 roku, a następnie studiował kontrolę jakości i metrologię na Faculty of Electrical Engineering and Computer Science w Brnie ( Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT v Brně), którą ukończył w 1990 roku.Hobby: z zamiłowania studiuje historię i archeologię. Szczególny okres, który go interesuje, to epoka napoleońska. Należy do Stowarzyszenia Bonapartystów, m.in. brał udział w wielu inscenizacjach bitew napoleońskich oraz uczestniczy w badaniach archeologicznych z tego okresu.Sport: w latach 1968-2001 grał zawodowo w piłkę nożną i koszykówkę w wielu klubach sportowych: m.in. : Baník Ostrava, VOKD Ostrava, Mlékárny Ostrava, Tachov, Da Vinci club, Slovan Ostrava. Obecnie czynnie uprawia kolarstwo.Języki: francuski, polskiZawód wykowany: artysta-malarzArtysta Milan Fiala zainteresowania sztukami pięknymi wyniósł z domu rodzinnego. Malować zaczął w szkole podstawowej, umiejętności manualne – jak mówi – odziedziczył  w genach po dziadku rzeźbiarzu i ciotce – malarce z Wiednia. Uczył się w pracowni Jana Václava Sládeka (1909 – 1992),  wybitnego malarza, grafika i  pisarza. W latach osiemdziesiątych był członkiem Klubu Młodych Przyjaciół Sztuk Pięknych (Klubu mladých výtvarníků w Ostravě), który w czasach komunistycznych (pomimo represji )skupiał artystów niezależnych. W 1988 otrzymał od Czechosłowackiego Komitetu Narodowego tytuł –profesjonalnego, niezależnego artysty.  (tł.„wolna noga”)

  Maluje surrealistyczne obrazy naznaczone nutą poetycką związaną z Jego osobistymi przeżyciami i zainteresowaniami. Na pytanie co stanowi jego inspirację artystyczną, odpowiada… „To, że przede wszystkim istnieję( žiju),a to oznacza –  radość, która  jest potrzebna, jak również ból, który jest potrzebny, aby zrozumieć… Istnieję, to znaczy …Szukam ! ”.. Niezwykła, ekspresyjna kolorystyka jego obrazów wciąga  w świat baśniowy pełny symbolicznych odniesień do ludzkiej egzystencji, niepokoju, cierpienia, wielkich namiętności, który  pochłania… Artysta o swoich obrazach mówi;..  „że każdy z nich jest dla niego pojedynkiem, każdy obraz to narodziny…”  I to daje się zauważyć na obrazach – jak nieprzenikniona więź łączy artystę z jego dziełem..

  W swojej twórczości Milan Fiala nie ukrywa fascynacji artyzmem Salvadora Dali i Leonarda da Vinci.  Stosuje własną technikę malowania, olej na desce i płótnie, malarstwo z lazurą (barva + živica), którą wykonuje palcami. Technika jak mówi, zaczerpnięta została od mistrza Leonarda.

  Wystawa malarstwa Milana Fiali jest  prezentacją obrazów, tych, które już zdobyły uznanie wśród krytyków i publiczności oraz  zupełnie nowych. Te ostatnie,  to swoiste résumé artysty z  subtelnym komentarzem dotyczącym osobistych przeżyć i doświadczeń, chwil szczęścia i dylematów moralnych, ludzkich tragedii  oraz nadziei, która nigdy nie umiera. Jednakże główny trzon ekspozycji stanowi cykl obrazów-„Mój Grechuta”  prezentowany w Piwnicy pod Baranami w Krakowie na Grechuta Festiwal Kraków 2018. Każdy obraz z tego cyklu, ma sobie przypisany utwór Marka Grechuty, który stał się inspiracją do jego namalowania.

  Obrazy Milana Fiali znajdują się muzeach i w prywatnych zbiorach w Europie: Polsce, Słowacji, Czechach, Francji, Niemczech, Turcji w Stanach Zjednoczonych i Australii

  Ekspozycja prac Milana Fiali emanuje  ferią barw i emocji  a w swojej dostojności przypomina pawie oko artysty, które  rozpościera przed odbiorcą  szeroki wachlarz interpretacyjny, dlatego serdecznie zapraszam na pełną estetycznych wrażeń wystawę  wszechstronnie utalentowanego Człowieka z Morawy z polską fantazją.

  Opracowała Ewa Alicja Liszka

  Wystawy indywidualne (m.in.):

  W Czechach : Ostrawa, Nový Jičín, Studénka, Kopřivnice, Týn n. Vltava, Ołomuniec, Uherské Hradiště.

  – od 2004 do 2016 roku cyklicznie w „TV Club” w Ostrawie, (CZ.)
  – 2004 – 2005 roku w „KD w Boguminie”, (CZ.)
  – 2006 r. na zamku w Ledči  n. Sázavou, (CZ.)
  –  2009 r. Clermont – Ferrand  i i Paryž  (F.)
  –  2010 r. Słavonice i Ostrawa, (CZ.)
  – 2011 r. na zamku Šilheřovice, (CZ.)
  – 2011 r. na Staroměstském náměstí w Praze, (CZ.)
  – 2016 r. w Hradci Králové, (CZ.)
  – 2017 – (X-XI) –  Galeria Otwarta  – Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowickich Śl. (PL)
  – 2017 – (XI-XII) – Galeria Melina w Gliwicach – Festiwal Czeski (PL)
  – 2018 r. – (I-VII) – Galeria AYA w Katowicach (PL) – salon TOYOTA (PL)
  – 2018 r. – (III-VI) –  Galeria Muflon-Sztuka dla Ciebie w Ustroni (PL)
  – 2018 r. – (IV-VIII) – Kamienica-Kawiarnia & Galeria w Chorzowie (PL)
  – 2018 r. – (X) – Grechuta Festiwal Krąków, Piwnica pod Baranami (PL)
  – 2019 r.- (I-III) – Ostravskie muzeum w Ostrawie (CZ)

  Osobnym rozdziałem w  twórczości Milana Fiali zajmuje ilustracja i grafika książkowa.

  Książki: wydawnictwo MONTANEX                                                                                                       Lýdie Romanská –  Básně(Baśnie),

  Václav Fiala – Sundej si zahovněné boty (Zdejmij  zagownienne buty),

  Pavel Gryga – Ve stínu modrých hor(W cieniu niebieskich gór),

  Miloš Navrátil – Olivier Messiaen.

  www.behance.net/fialapictures

  fb.MilanFialaArt,

  mail: obrazy.mf@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *