KONCERT pieśni historycznych, legionowych, wojennych i powstańczych

O JANKU CHOLEWIE WSPOMNIENIOWO I RODZINNIE                           (tekst do GU, autor Irena Maliborska)

Rocznicowe spotkanie poświęcone Jankowi Cholewie  stało się dzięki Polakom z Zaolzia – członkom Kameralnego Zespołu Śpiewaczego TA GRUPA miłym wieczorem muzycznym. Niezapomniane piosenki z różnych lat naszej historii – legionowe, wojenne, powstańcze – były dobrą lekcją patriotyzmu i sentymentalnych wspomnień. Piękne, dawne melodie i teksty zaśpiewane przez naszych gości, próbowało także nucić wielu słuchaczy. Śpiewano je przy akompaniamencie fortepianu. Klimat tego spotkania przypominał dawniejsze muzykowanie Polaków w domach, przy ogniskach czy kominkach.  Z pietyzmem opowiedziano nam o poszczególnych pieśniach, autorach tekstów i muzyki, a także o wydarzeniach historycznych, z którymi były związane. Rodzina naszego bohatera zasiadła przy stole z kwiatami i ogromnym koszem jesiennych owoców. Szczególnie ucieszyła nas wizyta harcerek z Hufca Ziemi Cieszyńskiej, które przyjechały z Wisły. Szkoda, że zabrakło ustrońskich harcerzy (?!). Jan Cholewa już w wieku 12 lat był harcerzem, a po powrocie z wojny w 1947  r. prowadził w domu wraz z żoną półprywatnie harcerstwo i modelarstwo. Działał na rzecz reaktywowania harcerstwa na ziemi cieszyńskiej. Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustroniu może się poszczycić tym, że 1 lutego 1959 r. właśnie w tej placówce Janek utworzył Lotniczą Drużynę Harcerską „Jaskółki spod Czantorii”.  Prócz niezwykłych dokonań wojennych był harcmistrzem, wychowawcą i wielkim przyjacielem młodzieży, organizatorem akcji charytatywnych, na których młodzi zbierali pieniądze na organizację letnich obozów harcerskich i lotniczych.

W czasie wojny wykonał 110 lotów operacyjnych – w tym 35 razy do Polski, także 8 lotów „samobójczych” do powstańczej Warszawy. Loty te były niezwykle niebezpieczne, wykonywane nocą na niskich wysokościach, a ich celem było  zrzucanie pomocy dla powstańców. Wynik ten stawia go w rzędzie rekordzistów lotnictwa bombowego i specjalnego RAF-u. Był Janek prawdziwym wojennym bohaterem, Kawalerem Orderu Virtuti Militari. Za męstwo i zasługi bojowe Jan Cholewa został odznaczony wieloma najważniejszymi odznaczeniami wojennymi, w tym najwyższym brytyjskim orderem lotniczym Krzyżem Distinguished Flying Cross, a także czterokrotnie Krzyżem Walecznych, czterokrotnie Krzyżem Lotniczym, Krzyżem Anglii, medalem Lotnictwa Europy, medalem za Wojnę we Włoszech, medalem za Obronę Anglii, medalem Wojennym. Za heroiczne loty nad płonącą, walczącą Warszawą został w 20 lat po śmierci odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Nie zabrakło publiczności – wszystkim, którzy przybyli na spotkanie, pomimo zimna i gęstego deszczu – serdecznie dziękujemy.