Grażyna Ulman „Wszystko, co kocham”

Zapraszamy na nową czasową wystawę malarstwa: „Wszytko, co kocham” autorstwa Grażyny Ulman. Będzie można oglądać ją w naszym Muzeum od 6go sierpnia do połowy października 2022 r.

Zapraszamy również na wernisaż 6.08.2022 o godz. 16.00. Wstęp wolny!

 

Zdjęcie Grażyna Ulman

Grażyna Ulman

Urodziła się w 1967 roku w Poznaniu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) ukończyła dyplomem z tkaniny w pracowni prof. Anny Goebel i z rysunku w pracowni prof. Wojciecha Müllera. Obecnie mieszka i tworzy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i zdobią budynki użyteczności publicznej w kraju i za granicą. Pejzaże są najczęstszym motywem jej malarstwa i enviroments, dla których szuka szczególnego rodzaju miejsc i wnętrz, będących jednocześnie inspiracją i elementem jej artystycznej aktywności. Uczestniczy w działaniach twórczych grupy „Układ” oraz
stowarzyszenia SAIE.

Drodzy zwiedzający!

W dniach 22-25 czerwca Muzeum będzie nieczynne. Przepraszamy!

Wernisaż wystawy malarstwa i III Ustrońska Noc Muzeów

Drodzy zwiedzający!

W piątek, 13 maja,  odbędzie się III Ustrońska Noc Muzeów, w której nasza placówka jak co roku bierze udział. Muzeum Zbiory Marii Skalickiej będziecie mogli Państwo zwiedzić w godzinach 16.00-22.00 – wstęp wolny!

W ramach Nocy Muzeów zapraszamy również na wernisaż nowej wystawy malarstwa „Femme Fatale” Dominiki Puchały.  Wystawę będzie można oglądać w naszym Muzeum do końca lipca, a wernisaż z udziałem artystki odbędzie się 13 maja o godzinie 17.00.

 

Dominika Puchała

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z filią w Cieszynie na Wydziale Artystycznym.Dyplom artystyczny z malarstwa zaaranżowany pod kierownictwem prof. Tadeusza Rusa. „Femme fatale” jest pierwszą indywidualną wystawą prac malarskich artystki. Wcześniejsze wystawy obejmowały głównie litografie.

„Cykl obrazów złączonych pod szyldem „Femme Fatale” opowiada o największej intymności, którą każdy ma w sobie. Obrazy są odbiciem duszy, lecz nie tylko osoby tworzącej, ale przede wszystkim tych, co je czytają. Każdy ma swoją intymność, rzeczywistość, w której czuje się swobodnie i która
należy tylko do niego. Moją intymnością jest melancholia dnia codziennego, nagość, której nikt nie widzi oraz detale wizualne przy których moje serce bije mocniej. Chcę żeby każdy odnalazł w swoim życiu swoją intymność lub dostrzegł intymność drugiego człowieka/istoty i zachował ją w swojej pamięci, szczególnie w dobie całkowitego obnażania się. Sztuka to codzienność, którą ktoś po prostu zauważył i postanowił zatrzymać na dłużej.”

Zapraszamy serdecznie!

 

Otwarcie nowej wystawy 16go października

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej – Oblicza Jezusa Magdaleny Bieniek 16 października 2021. Autorka grafik będzie prowadziła oprowadzania autorskie w godzinach 14.00-17.00.

Wystawa przedłużona do końca kwietnia!

Magdalena Bieniek
Licencjatka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na specjalności „sztuki użytkowe” na Uniwersytecie Śląskim, filia Cieszyn. Autorka pracy dyplomowej z zakresu ceramiki „Łapacz Żywiołów” oraz cyklu przedstawień Jezusa Chrystusa będącego aneksem do dyplomu. Od 2017 roku jest członkinią Koła Ceramików 4MA działającego na terenie Uniwersytetu Śląskiego
w Cieszynie. W 2019 roku wzięła udział w zbiorowej wystawie „Zaburzanie równowagi” w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach prezentując pracę „Efekt motyla” łączącą ceramikę ze szkłem. W 2020 roku na 4. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE prowadziła warsztaty „Artystyczna interpretacja powstawania planet – Hikaru Dorodango oraz prezentowała jedną ze swoich prac wykonaną tą techniką.

Wakacyjne warsztaty artystyczne dla dzieci

W dniach 23-27 sierpnia będą odbywały się w ogródku naszego Muzeum warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 6-9 lat prowadzone przez Karolinę Fojcik-Pustelnik. Koszt – 150 zł od osoby za pięć dni zajęć, po dwie godziny dziennie.

Program:

Poniedziałek – Fotografia: Robienie camery obscury. Przyroda w makroskali (aparaty w telefonach komórkowych);

Wtorek – Kamyczki: Akcja kamyk. Łowienie, czyszczenie, malowanie;

Środa – Anime i Manga z kraju kwitnącej wiśni: Historie samurajów – czytanie baśni japońskich. Rysowanie mang;

Czwartek – Papieroplastyka: Projekty z papieru- ruchome, trójwymiarowe kartki urodzinowe. Nietypowe prezenty;

Piątek- Flower Power: Van Gogh czyli nie tylko słoneczniki. Kolaż wakacyjny.

Uwaga! Chociaż warsztaty odbywają się w naszym Muzeum, zapisy i płatności przyjmuje Muzeum Ustrońskie (Ustroń, ul. Hutnicza 3).

Twarze/aury/barwy – otwarcie wystawy 4.07

Drodzy goście! Nietypowo, ponieważ w niedzielę, 4 lipca, odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej Twarze/aury/barwy Karoliny Kułakowskiej.

Nasze Muzeum będzie otwarte w ten dzień w godzinach 15.00-18.00. W tych godzinach autorka obrazów będzie prowadziła oprowadzania autorskie po świeżo udostępnionej ekspozycji.

Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie!

 

*

Karolina Kułakowska (ur. 1985) – malarka, poetka, ostatnio również prozaiczka. W 2011 roku obroniła dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Autorka arkusza poetyckiego Sztaluga w oknie (2007) oraz dwóch książek poetyckich: Puste muzea (2013) oraz Drugie cesarstwo (2017). Laureatka nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki (2014). Zrealizowała cykle malarskie: ŻywiołyPory rokuAutoportrety. Mieszka w Rachowicach pod Gliwicami.