OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – wyjazd na spektakl do Sceny Polskiej

Wyjazd na spektakl pt.: „Opowieści lasku wiedeńskiego” autorstwa  Ödona Von Horvatha, w  reżyserii Małgorzaty Siudy dla wtorkowej grupy abonamentowej odbędzie się 12. marca br. o godz. 17.30 spod Lidla w Ustroniu.

Nic tak nie daje poczucia nieskończoności jak głupota – pisał Horváth w jednej ze swoich najbardziej gorzkich sztuk. Austriacki pisarz skrupulatnie analizował marność austriackiej klasy średniej po I wojnie światowej.

„Opowieści Lasku Wiedeńskiego” ukazują losy mieszkańców pewnej uliczki, którzy kupują losy na loterię przy odgłosach świniobicia i muzyki Straussa oraz dramat głównej bohaterki Marianny. Jej wielka miłość nie przetrwa próby czasu i zbrzydnie podobnie jak otaczający ją ludzie, od których chciałaby uciec.

W dramacie kluczową rolę gra muzyka Johanna Straussa syna, w szczególności jego walc Nad pięknym modrym Dunajem, od którego Horváth zapożyczył tytuł. Muzyka Straussa towarzyszy bohaterom na każdym kroku: słuchają, nucą ją i grają. W sztuce Horvátha nie chodzi o ukazanie idylli przy kieliszku młodego wina i dźwiękach walca wiedeńskiego, a raczej o zdemaskowanie mentalności drobnomieszczańskiej, o przestrogę przed marazmem i „złośliwą satysfakcją”.

Źródło:  www.tdivadlo.cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *