POROZMAWIAJMY O KSIĘSTWIE CIESZYŃSKIM

W błękitnym polu orzeł złoty w koronie…

7 kwietnia odbyło się w Muzeum Marii Skalickiej interesujące spotkanie z historykiem i antropologiem kultury Władysławem Żaganem. W swojej prezentacji multimedialnej przedstawił herby Księstwa Cieszyńskiego od czasów najdawniejszych do współczesności. Była to ciekawa opowieść na co żywo reagowała liczna publika.

„Odtworzona według współczesnych standardów heraldycznych flaga Księstwa Cieszyńskiego, które funkcjonowało nieprzerwanie w latach 1290-1918 obejmując zachodnią część Beskidu Śląskiego, wschodnią część Beskidu Śląsko Morawskiego oraz leżące u jego podnóży przemysłowe obszary węglowe Zagłębia Ostrawsko Karwińskiego i wysuniętego na północny wschód tzw. Żabiego Kraju. Stolicą był zawsze Cieszyn, ale bardzo ważną rolę odgrywały też pozostałe miejscowości.  Zwiedzając Bielsko-Białą, Ostrawę, Frydek-Mistek, Skoczów, Karwinę, Bogumin, Wisłę, Ustroń, Jabłonków, Trzyniec, Hawierzów, Strumień, czy Czechowice-Dziedzice, do dziś trafić można na wiele pamiątek z czasów świetności Księstwa Cieszyńskiego, podobnie jak w mniejszych miejscowość przyciągających turystów na tereny Księstwa takich jak Brenna, Istebna, Koniaków, Jaworzynka, Herczawa, Mosty, Orłowa i wiele innych.

Obecnie, po prawie stu latach rozerwania przez graniczne szlabany, dzięki wspólnej polityce Polski i Czech w ramach UE i Grupy Wyszehradzkiej można zaobserwować coraz więcej działań społecznych w zakresie kultury i turystyki. Przypominają one o tym , że granica to nie tylko linia na mapie, a żyjący tu ludzie chcą utożsamiać się ze spuścizną Księstwa Cieszyńskiego. Tutaj zawsze potrafili w zgodzie mieszkać obok siebie Polacy, Czesi, Niemcy, Żydzi, katolicy, ewangelicy, szlachta, mieszczanie, chłopi, robotnicy i górale, zaś każdy przybysz był tu serdecznie witany niczym długo oczekiwany gość.

Ostatnio pojawił się pomysł historyków i miłośników regionu aby odtworzyć flagę Księstwa Cieszyńskiego. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest popularyzacja historii, kultury i tradycji regionu oraz stworzenie turystycznej marki terytorialnej „Księstwo Cieszyńskie”. Inicjatorzy podkreślają, że ich działania mają charakter apolityczny, a wynikają one z ich miłości i fascynacji lokalną kulturą oraz chęci promowania i dzielenia się nią za zewnątrz”.

Zainteresowanych kierujemy na stronę www.ksiestwocieszynskie.com

Na tym nie skończył się temat Księstwa Cieszyńskiego, bo już w sobotę 2 czerwca pan Władysław przedstawi temat „Drogi przez Księstwo Cieszyńskie – czyli jak dawniej podróżowano”.

Oprac. na podst. dostępnych materiałów  Muzeum Marii Skalickiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *