ŚPIEWAJĄCE „OSTATKI”

Na naszych muzealnych Ostatkach bawiliśmy się świetnie. Publiczność dopisała na tyle, że zabrakło miejsc. Było to wspaniałe spotkanie z gwarą i tradycją nizinnych regionów Śląska Cieszyńskiego. Zespół ze Strumienia zaśpiewał pieśniczki pochodzące z cieszyńskich dolin, które zabrzmiały jakże inaczej niż pieśni góralskie. Ta różnorodność folkloru na Śląsku Cieszyńskim jest bardzo interesująca i warta pokazywania, bo  na tym terenie mamy zarówno Górali śląskich, Wałachów cieszyńskich, Lachów śląskich i Jacków z Jabłonkowa. Pieśniczki cieszyńskie, które prezentował Zespół miały piękne teksty i rzewne melodie. Pani Józefa Greń – „szefowa” Zespołu zachęcała obecnych do wizyty u Kazimierza Wawrzyka – ustrońskiego artysty,  który wykonuje filigranową biżuterię do strojów cieszyńskich. Na pożegnanie mogliśmy się dołączyć do śpiewanej przez naszych gości pieśni „Szumi Jawor” – nazywanej beskidzkim hymnem.