WYCINAJMY Z HENRI MATISSE’M – wystawa powarsztatowa prac dziecięcych

RAFA KORALOWA, WODOROSTY i RÓŻOWY JELEŃ
Nie po raz pierwszy warsztaty artystyczne przyciągnęły do  Muzeum Marii Skalickiej liczną grupę dzieci  w wieku od 6 do 13 lat. Były to dwudniowe, kolorowe spotkania prowadzone przez znanego ustrońskiego artystę Dariusza Gierdala. Muzeum przygotowało materiały oraz prezentację nt. życia i twórczości francuskiego malarza Henriego Matiss’a, którą rozwinął prowadzący. Na podłodze rozłożono wielkoformatowe, barwne podkłady, na których dzieci układały kompozycje wycinanek w charakterystycznym stylu a’la Matisse. Wśród nich dominowały  motywy zaczerpnięte z egzotycznych wypraw: wodorosty, liście palmowe, tancerki i inne. Były to zajęcia twórcze, bo uczestnicy mogli dowolnie korzystać z tych wzorów tworząc jednocześnie oryginalne kompozycje.  Pan Darek jak zwykle był niezawodny, usiadł na podłodze w jednym kręgu z dziećmi  i  snuł opowieść o kolorach, kształtach. Podkreślał, że twórczość Matisse’a, zwłaszcza pod koniec życia to była prawdziwa feria barw. Artysta uważał bowiem, że sztuka powinna dawać radość, czemu bezsprzecznie służy kolor. Wycinanka jako forma artystycznego wyrazu stała się bardzo bliska twórcy, zwłaszcza pod koniec życia, kiedy będąc już ciężko chorym człowiekiem poruszającym się na wózku, wraz z asystentami tworzył bajecznie kolorowe kompozycje, które następnie multiplikował w wielkich rozmiarach. Wzory jego autorstwa stosowane były m.in. w formie witrażu.  Motywy te można odnaleźć w różnych dziedzinach sztuki, w świecie mody, na tkaninach, a także w przestrzeniach publicznych. Były inspiracją do oryginalnego wystroju wnętrz. O kolorze, tak ważnym w sztuce francuskiego artysty, mówił Pan Darek z pasją i znawstwem tematu. Mattise zestawiał czyste kolory i pozbawiał ich związku z rzeczywistością tworząc  uproszczone płótna. Obrazy jego cechuje ekspresjonizm, wyrażony w szokujących zestawieniach kolorystycznych. Henriego Matisse’a nazywano „Przywódcą Fowistów”, a był to  kierunek w malarstwie – odłam ekspresjonizmu. Na warsztatach panowała miła, twórcza atmosfera. Komponowanie prac dało dzieciom wiele radości. Efektem warsztatów będzie wystawa w muzealnej „Galerii pod Jodłą” (październik 2016). Panu Dariuszowi Gierdalowi  i dzieciom serdecznie dziękujemy za udział. Kolejna Letnia  Akademia Artystów za rok – zapraszamy.
Na ten temat ukazał się artykuł w Gazecie Ustrońskiej, autor – Irena Maliborska